Offering you a complete choice of products which include hydraulic rock breaker sb 40, excavator parts, carrier roller for excavator, track shoe plate for all exavators, excavator tooth point and adapter and tooth points for excavators.
₹ 122500 / Piece Get Latest Price
| Breaker weight | 3000 kg |
| Power | 2000 W |
| Carrier weight | 10 to 14 ton |
| Tool diameter | 100 mm |
| Brand | Rockland |
| Model Name/Number | SB-43 |
| Warranty | 1 year |
| Total Diameter | 75mm |
| Weight | 450 Kg |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Part Type | excavator parts |
| Machine Model | JCB 3DX |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | JCB Machine |
| Elongation | 20% |
| Tensile Strength | 370-440MPa |
| Tolerance | 0-0.02 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
We offer to our honored patrons the first-class range of Excavator Parts. Furthermore, our patrons can avail this product from us at affordable rates.
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Mount Type | Top |
| Brand | Rockland Earthmovers |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Surface Finished | Polished |
| Surface Hardness | Heavy Duty |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Brand | Rockland Earthmovers |
| Product Type | Track Shoe Plate For All Exavators |
| Usage/Application | Industrial |
| Mount Type | Top |
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Shape | Rock |
| Manufacturing Process | Casting |
| Material | Metal |
| Usage/Application | Excavator |
| Type | Excavator Pin |
| Color | Yellow and Black |
| Warranty | 6 Months |
| Voltage | 240V |
| Features | Good strength and surface hardness. |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Type | Excavator Attachments |
| Warranty | 6 Months |
| Color | Yellow And Black |
| Features | Waterproof |
| Usage/Application | For JCB |
| Bucket Width | 80mm |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Material | Iron |
| Product Type | Crane Rail |
| Usage/Application | Overhead Cranes |
| Brand | Rockland Earthmovers |
| Packaging Type | Box |
| Type | Track Link |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Type | Excavator Attachments |
| Warranty | 6 Months |
| Model Name/Number | 6220 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
Amit Sethi (Ceo)
Rockland Earthmovers
Ground Floor, 3078, Ram Bazar, Mori Gate Delhi
New Delhi - 110006, Delhi, India