Pioneers in the industry, we offer starting switch from India.
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Switch Type | Key |
| No. of Positions | 3-Position |
| Voltage | 240 V |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Rockland |
| Usage/Application | Material Push Pull Purpose |
| Current | 30 A |
| Application | For JCB |
| Switch Operation | Manual |
| Material | Mild Steel |
| No. of Modules | 3 |
| Mount Type | Plate |
| Life cycle | 25000 |
| Warranty | 6 Months |
| Corrosion Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 200 Piece
As a customer-focused organization, we are providing a wide array STARTING SWITCH. In addition to this, we are providing these products at very leading prices.
Amit Sethi (Ceo)
Rockland Earthmovers
Ground Floor, 3078, Ram Bazar, Mori Gate Delhi
New Delhi - 110006, Delhi, India