Our range of products include rockland rock breaker.
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Breaker weight | 1200 kg |
| Operating Weight | 2700 Kg |
| Carrier weight | 10 to 14 ton |
| Tool diameter | 85 mm |
| Capacity | 10 Pcs |
| Type | Heavy Duty Bucket |
| Oil flow | 120 to 180 lpm |
| Working pressure | 110 to 130 bar |
| Impact rate | 500 to 900 bpm |
| Power | 2000 W |
| Brand | Rockland |
| Model Name/Number | SV 210 |
| Usage/Application | JCB Machine |
| Warranty | 6 Months |
| Weight | 1670 kg |
| Suitable machine | Backhoe |
| Gas type | No gas type |
| Material | Mild Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Tensile Strength | 370-440MPa |
| Elongation | 20% |
Minimum order quantity: 10 Piece
Amit Sethi (Ceo)
Rockland Earthmovers
Ground Floor, 3078, Ram Bazar, Mori Gate Delhi
New Delhi - 110006, Delhi, India