Pioneers in the industry, we offer foot switch breaker and jcb rock breaker pad from India.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Number Of Pedals | Two |
| Material | Mild Steel |
| Part Type | Through Bolts/Side Bolts & Nuts |
| Brand | rockland |
| Color | black and yellow |
| Usage/Application | jcb machine |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Tensile Strength | 370-440MPa |
| Usage | JCB Machine |
| Tolerance | 0-0.02 mm |
With prosperous industry practice, we are known to offer Foot Switch Breaker. It is made by experts using the advanced technology.
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Operating Weight | 2700 Kg |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Type | Hydraulic |
| Warranty | 6 Months |
| Material | Polyurethane |
| Color | Yellow |
| Thickness | 25mm |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Operating Weight | 127 Kg |
| Brand | Rockland |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Type | Hydraulic |
| Material | Polyurethane |
| Thickness | 20mm |
We are the leading provider of Rock Breaker Pad. These products are identified amid patrons for their noticeable features such as longer life, durability and nominal cost.
Amit Sethi (Ceo)
Rockland Earthmovers
Ground Floor, 3078, Ram Bazar, Mori Gate Delhi
New Delhi - 110006, Delhi, India